ONLINE.UA: СПЕЦПРОЄКТ
Євген Борисович Колесников
Хірург має навчатися все життя
Професор Колесников про піонерські розробки лапароскопічних операцій, створення світового «золотого стандарту» в хірургії ожиріння та лікування стовбуровими клітинами.


Євген Борисович Колесников
MD, PhD, DMedSc, FICS, FIMSA
Хірург вищої категорії, професор кафедри загальної та невідкладної хірургії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П. Л. Шупика та одночасно професор Київського медичного університету (з викладанням хірургії англійською мовою), доктор медичних наук, професор, член Асоціації післядипломного навчання Гарвардського університету (США), віцепрезидент Всеукраїнської асоціації пластичної, реконструктивної та естетичної хірургії, член Американської академії косметичної хірургії, лауреат Премії та Медалі Міжнародного коледжу хірургів (США) та Державної премії України, академік Міжнародної академії медичних наук (IMSA), провідний хірург медичного центру Deva Clinique.
Професор Колесников сповнений енергії та сил й успішно проводить складні багатогодинні операції. Євгеній Борисович своїм прикладом доводить, що в Україні є провідні вчені світової хірургії. Адже лікар Колесников не тільки видатний хірург та лауреат різноманітних премій, а й співавтор світового «золотого стандарту» в хірургії морбідного ожиріння, розробленого разом з його американськими колегами D. Halmi та O. Anez.

А взагалі, якщо подивитися візитку лікаря, то на ній уже давно не вистачає місця для всіх його досягнень. Професор багато років працював у США, зараз продовжує оперувати та навчати молодих хірургів американським технологіям в Україні. На зустріч професор Колесников приходить з трьома величезними альбомами, в яких акуратно зібрані фото з колегами в різних країнах світу, зображення нагород та медалей.
Хоч у кабінеті на стіні безліч дипломів, професор Колесников продовжує вчитися: кожні кілька років їде в Гарвардський університет та проходить там курси, щоб поділитися зі своїми студентами передовими західними технологіями. Євгеній Борисович переконаний, що хірург має навчатися все життя.

Про те, як українські спеціалісти вплинули на розвиток хірургії в усьому світі, що таке «золотий стандарт» та які насправді проблеми вирішує пластика — далі в матеріалі ONLINE.UA.
1
Про становлення в кар'єрі: легендарні вчителі та відкриття світового масштабу
Євген Колесников згадує, що розпочав свій шлях під хорошим керівництвом. Спочатку це було навчання в Одеському медичному університеті, під час якого Євген Борисович двічі ставав переможцем республіканських наукових конкурсів. Згодом потрапив на роботу до академіка Олександра Олексійовича Шалімова, який відкрив в Україні Київський науково-дослідний інститут клінічної та експериментальної хірургії та долучав молодих лікарів до спільної роботи.

На початку 80-х років Євген Колесников захистив кандидатську дисертацію, до якої вперше увійшли результати розробок нових хірургічних втручань у поєднанні з сорбційними методами детоксикації. Його дослідження стали піонерськими в цій галузі не лише в нашій країні, а й далеко за її межами. Лікар Колесников створив спеціальні сорбенти, методи й портативні апарати для вилучення токсинів з крові та лімфи.
У 1985 році професор опублікував першу у світі монографію про використання цих методів у клінічній хірургії. А в 1986 році отримав Державну премію України за розробку, теоретичне обґрунтування та клінічне впровадження нових методів оперативного лікування, детоксикації та реабілітації хворих із захворюваннями печінки та жовчовивідних шляхів.

Тоді ж у світовій хірургії розпочали використовувати лапароскопічну техніку (авт. — це метод, коли операції на внутрішніх органах проводять через невеликі отвори за допомогою лапароскопа), яку Євген Борисович застосовував у своїй практиці. Професор згадує, що перші лапароскопічні операції на підшлунковій залозі при гострому панкреатиті лікарі робили дуже обережно та делікатно. Але тоді ще не знали, що при такій патології роблять це лише вони в усьому світі:
Це було вперше у світі на початку 80-х років минулого століття, про що ми тоді не знали, та заявили про свої піонерські дослідження в цій галузі пізніше. Першу невелику статтю про це опублікували в журналі «Клінічна хірургія» у 1985 році. На той момент було важко заявити про це міжнародній медичній пресі, бо на всі роботи, які мали значення для СРСР, накладали гриф «Для службового користування». Так ДСК наклали як на статтю, так і на мою докторську дисертацію. І тільки через роки ми змогли про це заговорити.

Остання моя доповідь про це була на Всесвітньому конгресі Міжнародної академії медичних наук у 2018 році в Королівському коледжі хірургів та лікарів у Глазго (Великобританія). У мене там було дві доповіді, одна з яких про те, що Україна була на початку цих досліджень у світовій хірургії.

Ці відкриття дуже зацікавили вчених за кордоном. З Німеччини приїхав хірург, який захотів сам познайомитися з цією технікою та розповісти своїй команді. Таким чином Євгенія Борисовича запросили в Німеччину поділитися своїми методиками спочатку на місяць, а згодом і на рік. А після цього запросили в США.
Євген Борисович Колесников
Про становлення в кар'єрі: легендарні вчителі та відкриття світового масштабу
2
«Золотий стандарт» та американська пандемія ожиріння
Євген Колесников потрапив у Гарвардський університет, працював у провідних американських клініках, пройшов навчальні програми системи охорони здоров'я США. Після Бостону Євген Борисович переїхав до Вашингтону, де розпочав працювати з морбідним ожирінням — в баріатричній хірургії (авт. — операції для лікування ожиріння хірургічним способом).

Професор каже, що в Америці на початку 2000-х була реальна пандемія ожиріння: куди не глянь — людина на операцію. Тоді існували різні методи операцій для лікування: відкриті, а згодом — лапароскопічні. Відкриті методи виконували через розріз у 25-30 см, після чого часто відбувалося інфікування операційної рани, гнійно-некротичні ускладнення та виникнення великих гриж, також у пацієнта був довгий реабілітаційний період у лікарні.
Лапароскопічні операції були тривалими, з великою кількістю внутрішньочеревних ускладнень, дорожчими та не у всіх випадках можливими. Тому Євгеній Борисович разом з американськими колегами (D. Halmi та O. Anez) розробили інший метод — Mini-open Roux-en-Y Gastric Bypass, гастроєюнальне шунтування через міні-лапаротомний доступ (всього 7-8 см), який виконується швидко (менше, ніж за 1 годину). Цей метод характеризується мінімальною кількістю ускладнень, швидкою реабілітацією та є більш економним, ніж інші методи. Він і став «золотим стандартом» у світовій хірургії. Цей метод уже дозволяв не робити розрізи по 25-30 сантиметрів, як було раніше:
Що означає «золотий стандарт»? Метод включає два основні компоненти: обмежувальний, який не дає можливості з'їсти багато їжі, бо з великого шлунку створюється маленький шлуночок, який вміщує мало їжі. Крім того, з травлення виключається і частина тонкої кишки (близько 1,5 м). Таким чином людина менше їсть, та менша кількість поживних речовин засвоюється в організмі. Внаслідок цього вона худне. В чому особливість цієї операції — вона менш інвазивна, менш травматична.
Як розробники методу ми в 2004 році виступили з доповіддю на Всесвітньому конгресі Міжнародного коледжу хірургів в Еквадорі, Всесвітньому конгресі хірургів у Токіо, Європейському конгресі в Празі. Наступні роки ми старалися їздити по всьому світові та показувати цей метод у різних країнах. Раз 5-6 на рік ми їздили різними всесвітніми та європейськими конгресами, показували наші розробки та відмінні результати операцій. Зараз цей метод широко використовують у світовій хірургії в лікуванні морбідного ожиріння.
Євген Борисович Колесников
«Золотий стандарт» та американська пандемія ожиріння
3
Як стовбурові клітини використовують в хірургії та не тільки
Євген Борисович зараз не лише викладає в Київському медичному університеті, а й активно оперує. В медичному центрі Deva Clinique практикує терапію стовбуровими клітинами в пластичній хірургії та лікуванні аутоімунних захворювань. В клініці лікуються пацієнти з України, також приїздять на терапію пацієнти з-за кордону: з США, Європи, Китаю та країн арабського світу.
Deva Clinique одна із передових клінік у галузі розвитку стовбурових клітин. На початковому етапі спеціалісти клініки дуже серйозно підійшли до створення цих клітин. Були вкладені значні кошти, залучені провідні вчені та створені реально дуже хороші клітини.
«У 2017 році ми вже представили наші дані на всесвітньому конгресі в Бостоні (авт. — доповідь спеціалістів Deva Clinique в рамках Stem Cell Summit 2017, США) саме по стовбурових клітинах. Ми там дали інформацію про застосування стовбурових клітин у пацієнтів із виразковим колітом, хворобою Крона. Ми лікували таких пацієнтів стовбуровими клітинами. Стовбурова клітина, коли вводиться в організм, старається знайти місце, де вона необхідна. Наприклад, виразковий коліт — то це кишківник. Це означає, що вони працюють в тій ділянці, де є пошкодження тканин. Стовбурова клітина може перепрограмуватися в будь-яку тканину. Через це добре заживають виразкові процеси», — говорить професор Колесников.
Другою була доповідь на Всесвітньому конгресі хірургів у 2019 році в Кракові по використанню стовбурових клітин у заживленні ран після операції (авт. — доповідь спеціалістів Deva Clinique в рамках 48th World Congress of Surgery, Польща). І ось, знову повертаючись до баріатричних пацієнтів, наприклад: як правило, коли люди худнуть, у них знижується вага, бувають проблеми з імунітетом. Вони можуть бути безсилими, у когось може розвиватися анемія. Використання стовбурових клітин дає можливість загоїти рани швидше та краще. У нас взагалі не було якихось ускладнень чи інфікування тканин у пацієнтів, яких ми оперували та використовували стовбурові клітини.
Стовбурові клітини сприяють заживленню ран після операції, допомагають з хворобами в нейрохірургії, під час ослаблення імунітету та хвороби Паркінсона, розсіяного склерозу, анемії, працюють над хворобою Альцгеймера.
Працюємо також зі стовбуровими клітинами для лікування хвороби Альцгеймера, яка на сьогодні є великою проблемою та загадкою у всьому світі: ніхто не знає, у кого ця хвороба може виникнути, не шкодує вона нікого. Під час старечої деменції та часткової втрати пам'яті складність лікування полягає у відновленні нервових клітин, роботи головного мозку. Це напрямок, над яким і ми працюємо (авт. — в Deva Clinique) та спеціалісти в усьому світі, щоб мати можливість лікувати пацієнтів з такими діагнозами та проблемами. Ми працюємо не лише з українцями, до нас приїздять багато людей із Великобританії, США, арабських країн. У нас великий закордонний контингент, окрім наших громадян.
Стовбурові клітини можуть використовувати власні або донорські. Також зараз навіть із молочних зубів виділяють стовбурові клітини. Deva Clinique має власний кріобанк, де можна зберігати пуповину, пуповинну кров та екстракт плаценти. Ці матеріали можна використати за потреби в будь-який період життя дитини та її близьких у майбутньому.
4
Наука розвивається дуже швидко
Поштовхом до початку роботи науковців зі стовбуровими клітинами стало розкриття сукупності всіх генів та міжгенних проміжків молекул ДНК людини. Так дослідники намагалися зрозуміти генетичний склад нашого організму.
Наука розвивається дуже швидко. Чесно кажучи, я не очікував, що на моєму життєвому шляху розгадають людський геном. Але це сталося. Це зробили дві американські компанії: одна державна, а інша — міжнародна програма, в яку входили США, Японія, Франція, Німеччина, Китай та Англія. І вони в 1990 році почали програму на 10-15 років для того, щоб розгадати геном людини. Паралельно приватна компанія теж почала дослідження, і ось в цій паралельній конкуренції геном розгадали.
У 2000 році вже існував чорновий варіант дослідження, а у 2003 майже фінальний. Хоча, за словами Євгенія Борисовича, ще й на сьогодні залишається 5-8% недостатньо вивчених ділянок геному. Розгадування геному людини дало можливість визначати гени, які відповідальні за ту чи іншу патологію. Тобто, якщо змінити ці гени, то можна попередити чи подолати хворобу.

Сенсацією в цій галузі був 2012 рік, коли двоє вчених — професор Джон Гердон із Кембриджського університету та японський професор з університету Кіото Сін'я Яманака — отримали Нобелівську премію за те, що відкрили можливість перепрограмування клітин — зі зрілих у молодші.
Євген Борисович Колесников
Наука розвивається дуже швидко
Після цього дослідження збільшився інтерес до стовбурових клітин. Євген Борисович розповідає про теорію, що тривалість життя залежить саме від кількості поділів стовбурових клітин.
5
Хірург просто повертає людину до нормального життя
З самого початку кар'єри Євгеній Борисович проводив операції на печінці, підшлунковій залозі та жовчних протоках, на яких за своє життя зробив велику кількість операцій. Потім в Америці доводилося працювати дуже багато: кожного дня професор робив 2-3 баріатричні чи косметичні операції, а черга людей ще залишалася на місяць вперед. Так, хірург прооперував понад 4 тисячі пацієнтів із патологічними формами ожиріння. Операції зі схуднення популярні, тому що після неї людина відчуває себе по-іншому: знижується цукор та тиск, припиняється тахікардія та може навіть зникнути діабет 2-го типу:
«І що відбувається потім? Як правило, людина має потребу в 4-5 коригувальних операціях після втрати ваги. Бо може провисати шкіра на животі та інших місцях. У молодих пацієнтів шкіра ще еластична, може відновитися в деяких ділянках. А в пацієнтів середнього віку шкіра вже не настільки еластична і може провисати: на животі, на нижніх та верхніх кінцівках — так звані «крила» на руках, на стегнах, на обличчі. Комусь треба забрати зайву шкіру на тілі, комусь підтягнути груди. Я ж у пластичну хірургію потрапив із баріатричної. І ось займаюся уже косметичною хірургією, яка контурує обличчя та тіло, понад 20 років», — додає професор Колесников.
Євген Борисович каже, що більшість вважає, що хірургам аби оперувати. Ніби лікар завжди знаходить причину для операції. Та у професора інші критерії. Він ніколи не пропонує людині операцію, вказуючи на якісь недоліки її обличчя чи фігури. І ніколи не говорить про це, поки його не запитають. Пацієнт сам має сказати, що йому заважає жити, що саме йому не подобається під час кожного погляду в дзеркало. От тоді ця людина готова до операції та буде вдячна хірургу, якщо той зробить її добре. Насправді професора надихає результат операцій у пацієнтів з надлишковою вагою.
Євген Борисович Колесников
Хірург просто повертає людину до її нормального життя
Як правило, це одні із найвдячніших пацієнтів, до речі. Пацієнти, які дуже схудли та втратили 60-80-100 кілограм, вони, як правило, повертаються до свого звичного життя, тільки з ще більшим натхненням. І дуже часто після схуднення у них зникають патологічні синдроми, покращується здоров'я, з'являється відчуття легкості та можуть ставатися великі досягнення в роботі чи соціальному житті: хтось став головою сільської ради, хтось написав книгу, хтось одружився, сім'я відновилася. Є дуже позитивні результати після цього. Хірург просто повертає людину до її нормального життя.
Також пацієнту буває важко побачити себе збоку, він не може зупинитися і хоче змінити багато чого в собі. Але є розумні межі та їх треба пояснювати. Коли хірург не шукає причини цього процесу, а просто виконує бажання клієнта, то можуть бути погані наслідки таких «перевтілень». Професор Колесников розповідає, що йому, на жаль, доводиться перероблювати операції після інших хірургів:
Мені багато доводиться робити повторних операцій, дуже багато. На жаль, у нас в Україні так побудована медична навчальна система, що пластичні хірурги часто отримують недостатню освіту та досвід перед вступом у самостійну приватну клініку. Буває важко оцінити рівень можливостей та матеріал, з яким доведеться працювати. Одна з причин невдоволення пацієнтів результатом косметичних операцій — це необґрунтовані очікування результатів, які собі уявляє пацієнт. Іноді пацієнти просять зробити те, що вони вважають можливим зробити. До мене часом приходять із фотографією Бріжит Бардо чи інших відомих красунь і кажуть: «Я хочу таке ж обличчя, як у Бріжит Бардо». Я намагаюсь пояснити, що треба мати своє обличчя десь трішки схоже. І тоді очікування пацієнта можуть бути перебільшені. Це треба пояснювати, що ось так от не вийде, але можна зробити ось так.
Зазвичай у Євгенія Борисовича складаються дуже теплі стосунки з пацієнтами. Наприклад, у професора Колесникова був випадок, коли пацієнт після вдалої важкої операції сфотографувався з ним та повісив цей великий портрет у вітальні на стіні. Лікар пояснює, що це для хірурга є одним із критеріїв оцінки його роботи.

Ще є пацієнт із Західної України, який вітає хірурга з усіма святами впродовж багатьох років. Це дуже приємно, бо життя пацієнта владналося та він проживає його із задоволенням. Професор каже, що це найбільша похвала для нього та жартує, що так дізнався про всі церковні свята.
Також лікар розповідає історію, яка дуже схожа на казку: про те, що жила дівчина, була дуже успішною, мала два дипломи про хорошу освіту. Але потім раптово сильно поправилася, у неї з'явилися комплекси. Дівчина перепробувала безліч методів та дієт, але нічого не допомагало. До хірурга звернувся батько дівчини, щоб хоча б якось повернути її в соціум. Лікар зробив операцію, дівчина схудла, знайшла своє перше кохання та не забуває про професора:
Я вийшов із кабінету і дивлюся, що хтось біжить. Махає рукою і кричить: «Євген Борисович!». Така талія, чорна сукня, струнка. Прибігла дівчина до мене, це була вона. І за нею хлопець двометровий. Це був чоловік її, донечка у них з'явилася. Ось це запам'ятовується. Люди повернулися до звичного життя і це ціль нашої роботи.

Матеріал створено за підтримки медичного центру клітинних технологій,
пластичної хірургії та біоревіталізації Deva Clinique.
Ліцензія МОЗ України Серія АЕ № 459234
Щодо співпраці зв'яжіться з нами:

E-mail: [email protected]
Телефон: +38 (044) 531-53-31
© All Right Reserved. ONLINE.UA
При цитуванні будь-яких матеріалів, що публікуються на порталі ONLINE.UA, обов'язкове посилання, вміщене не нижче першого абзацу тексту. При копіюванні новинних матеріалів для інтернет-видань обов'язковим є пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання, що розміщується незалежно від обсягу використовуваних матеріалів (повного або часткового). Використання матеріалів ONLINE.UA в друкованих ЗМІ, ТБ, мобільних додатках можливе тільки з письмової згоди редакції ONLINE.UA.
Made on
Tilda